O PROGRAMU MEDEVAC

Stálý zdravotně humanitární program fungující od roku 1993


Zaměřujeme se na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu, nebo jim jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život.


MEDEVAC je realizován v podobě vysílání českých lékařských týmů do zahraničí, odborných stáží a školení zahraničních zdravotníků, humanitárních evakuací osob na léčení do ČR a podpory zdravotních projektů na rozvoj zdravotnické infrastruktury.


Program MEDEVAC je koordinován Ministerstvem vnitra a probíhá v úzké mezirezortní spolupráci s dalšími zúčastněnými ministerstvy, konkrétně Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem zdravotnictví, Ministerstvem obrany a Armádou ČR. V roce 2016 se do programu MEDEVAC zapojilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a v roce 2021 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

87.8

milionů na podporu zdravotních projektů


9

zapojených českých nemocnic


3774

úspěšně odoperovaných pacientů



JAK PRACUJEME?


Mise & vzdělávání

  • Humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel na léčení do ČR (od roku 1993)
  • Vysílání českých lékařských týmů do zahraničí (od roku 2013)
  • Odborné stáže lékařů z oblastí postižených humanitární krizí v ČR (od roku 2015)
  • Poskytování peněžních darů do zahraničí na podporu a rozvoj infrastruktury v zemích stižených válkou či přírodními katastrofami (od roku 2016)


HISTORIE PROGRAMU


„Je to totiž projekt, který každého, kdo se do něj zapojí, povznese na duši. Těší mě, že jsem mohl být jeho součástí“ - PhDr. Tomáš Haišman


Počátky programu MEDEVAC (zkratka z anglického spojení slov „medical evacuation“) sahají do roku 1993 a jsou spojeny s válečným konfliktem v Bosně a Hercegovině. Na podzim byla do České republiky dopravena čtyřletá holčička, kterou v bosenském městečku zranil granát. Přestože místní lékaři udělali maximum, aby přežila, zranění vyžadovala specializovanou pomoc. Tu jí na žádost Ministerstva vnitra poskytla pražská Fakultní nemocnice v Motole.


Následně přicestovali další pacienti, nejen děti, ale i dospělí. Přestože válka v roce 1995 skončila, v roce 1998 započal nový konflikt v Kosovu a MEDEVAC (tehdy stále ještě jako projekt MVČR) tak nabídl opět pomocnou ruku. V následujících letech proběhly evakuace z dalších zemí: Afghánistán, Barma, Čečensko, Irák, Kambodža, Libye, Pákistán, Sýrie. V péči o pacienty pomáhaly kromě Fakultní nemocnice v Motole, také Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.


Celkově bylo v letech 1993 – 2013 v České republice v rámci MEDEVACu léčeno 171 zahraničních pacientů.


Velké díky, že MEDEVAC mohl vzniknout, patří především jeho zakladateli, tehdejšímu řediteli Odboru azylové a migrační politiky MVČR, PhDr. Tomáši Haišmanovi. Díky jeho odhodlání a nesmírné píli se tak Česká republika může nyní chlubit jedinečným programem

25

zemí od roku 1993

3774

úspěšně odoperovaných pacientů

106

vyslaných lékařských týmů