Program MEDEVAC v Bosně a Hercegovině

BOSNA A HERCEGOVINA

Program MEDEVAC v Bosně a Hercegovině


Zahájení realizace programu MEDEVAC je spjato s válečným konfliktem v Bosně a Hercegovině. Na sklonku roku 1993 z obklíčeného Sarajeva britské vojenské letectvo evakuovalo spolu se čtyřmi dalšími dětmi do Londýna těžce zraněnou Irmu Hadžimuratovič. Britští lékaři měli pomoci s tím, na co už síly jejich sarajevských kolegů nestačily. Bohužel, Irma přes veškerou snahu britských lékařů v Londýně zemřela. Její smutný osud však probudil mezinárodní společenství.


Válka v Bosně a Hercegovině byla opětovným impulsem pro mezinárodní společenství v poskytování pomoci těm, pro které nestačí lékařská péče v místě konfliktu či jiného neštěstí, a kterým je možné pomoci v zemích, jejichž štěstím je mír a dostatečný rozvoj lékařské péče. Počin Britů byl tehdy jakýmsi symbolem pro Evropu, který se Česká republika rozhodla následovat.


Brzy po případu Irmy Hadžimuratovič se v Praze objevil fax, že v bosenském městečku Busovača granát těžce zranil Alesandru Vujicu, čtyřleté děvčátko. Místní lékaři jí s maximálním nasazením pomohli přežít. Zůstala však znetvořená, ležící, s krátkou a špatnou prognózou života. Bylo to poprvé, kdy Česká republika realizovala program MEDEVAC a pražská Fakultní nemocnice v Motole tehdy zachránila před předčasným úmrtím nejeden dětský život. Po Alesandře následovaly během roku 1994 evakuace dalších těžce zraněných dětí i několika dospělých.


V současnosti není program MEDEVAC v Bosně a Hercegovině aktivní.


1993 - 1994

  • v ČR léčeno celkem 17 pacientů se zraněními válečného původu i jinými onemocněními